مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس

مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس

مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس

شما از چه گوشی و با کدام سیستم عامل استفاه می‌کنید؟ اندروید یا آی او اس؟ به نظر شما کدام سیستم عامل پاسخگوی نیاز های شما از یک گوشی می‌باشد؟

اگر به دنبال دریافت اطلاعاتی درباره مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس هستید این مطلب را از دست ندهید و با ما همراه باشید. یکی از بحث های داغ این روزها در دنیای دیجیتال این است. که آیا سیستم عامل اندروید بهتر است یا آی او اس؟

این موضوع که مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس است به علایق شخصی و میزان کارایی شما با گوشی موبایلتان برمی‌گردد. همه چیز به سلیقه شما مربوط است.

در این مقاله می‌خواهیم به مقایسه اندروید و آی او اس بپردازیم و برتری هر یک از آن‌ها را برای شما بنویسیم.

مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس

اکنون این دو سیستم عامل را از چند بعد باهم مقایسه می‌کنیم :

1-قیمت

اگر قصد دارید گوشی موبایلتان را براساس قیمت انتخاب کنید و اولویت اولی که برایتان وجود دارد قیمت آن است. پیشنهاد ما به شما این است که سیستم عامل اندروید را انتخاب کنید. زیرا گوشی های آیفون که از سیستم عامل آی او اس بهره می‌برند. قیمت بالاتری نسبت به گوشی های اندرویدی دارند. اگر قیمت گوشی های آیفون را در بازار مشاهده کنید متوجه این موضوع می‌شوید. که همیشه گوشی های آیفون گران‌ترین قیمت را در بازار موبایل دارند.

اما نکته قابل توجه این است که هیچ سیستم عاملی از لحاظ تنوع در دنیای گوشی های هوشمند نمی‌تواند با اندروید رقابت کند. گوشی های اندرویدی دارای قیمت های متفاوتی نیز می‌باشد. به این گونه که از قیمت های پایین شروع می‌شوند و تا قیمت های بالا در بازار موجود هستند. و این یکی از مزیت و برتری های سیستم عامل اندروید نسبت به آی او اس است. در این بخش به این نتیجه می‌رسیم که گوشی های اندرویدی بر آی او اس برتری دارند.

اگر بخواهیم به مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس از این بعد نگاه کنیم متوجه این موضوع می‌شویم. که تعداد برنامه های موجود برای اندروید بیشتر از تعداد برنامه های موجود برای آی او اس است. اما نمی‌توانیم بر اساس کمیت برنامه هایی که وجود دارد برتری را به سیستم عامل اندروید نسبت دهیم. زیرا خیلی از افراد وجود دارند که تنها از تعداد برنامه های محدود و کاربردی استفاده می‌کنند.

در ایالات متحده آمریکا، آی او اس نسبت به تمام سیستم عامل های موجود در بازار موبایل برتری دارد. اما در هر جای دنیا افرادی هستند که سیستم عامل اندروید را هدف قرار داده‌اند. برای تعداد برنامه های رایگان سیستم عامل آی او اس  که در اپ استور که در دسترس می‌باشند. می‌توان گفت از این بعد آی او اس نسبت به اندروید برتری دارد.

مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس

3-بازار اپلیکیشن ها

برای مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس از نظر بازار اپلیکیشن ها باید به این نکته توجه کنیم که، سازماندهی تعداد میلیونی اپلیکیشن های موجود در پلی استور و اپ استور کار آسانی نیست. و هیچکدام از آن‌ها این سازماندهی را به خوبی انجام نداده اند.

اما اگر بخواهیم با دیدی مثبت و کلی به این قضیه نگاه کنیم. می‌توانیم نتیجه بگیریم که اپ استور، سازماندهی و ارائه بهتری از اپلیکیشن ها را برای دانلود ارائه داده است.

یک قابلیت جذابی که هردوی این سیستم عامل ها دارند این است که زمانی که کاربر می‌خواهد برنامه ای را دانلود کند. با استفاده از حسگر اثر انگشت یا همان تاچ آی‌دی که در بعضی از سری گوشی های اندروید و آی او اس به کار رفته، انجام می‌شود. به دلیل داشتن سیاست بازپرداخت قابل قبول تا دو ساعت پس از خرید برنامه در  پلی استور نیز، امتیاز ویژه‌ای در این قسمت کسب کرده است.

برای سنجش کیفیت کلی، در اپ استور سیستم عامل آی او اس یک معیاری وجود دارد. و این است که در هردو سیستم عامل، اپلیکیشن های مشکوکی وجود دارد. که اپل اقدام به مسدود کردن این نوع اپلیکیشن ها کرده است. اپ استور اپلیکشین های کاربردی تری را برای کاربرانش ارائه می‌دهد. و این امر باعث شده آی او اس در این زمینه برتری نسبت به اندروید داشته باشد.

مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس

4-فروشگاه های دانلود برنامه

برای دانلود برنامه در سیستم عامل اندروید علاوه بر گوگل پلی برنامه های مختلف دیگری نیز وجود دارد. که کاربران می‌توانند از طریق آن ها برنامه های مختلفی که می‌خواهند را دانلود و نصب کنند. اما این موضوع باعث می‌شود که کاربر را در معرض خطر بدافزار ها قرار دهد و کاربرانی هستند که به این قضیه بی توجه‌اند. در مقابل نیز سیستم عامل آی او اس با برنامه های فرعی مخالف است و فقط فروشگاه اپ استور خود را منبع اصلی و مطمئنی برای کاربران پیشنهاد می‌کند. می‌توانیم این‌گونه نتیجه بگیریم که اگر به دنبال راه ها و گزینه های بیشتری هستید، سیستم عامل اندروید برای شما گزینه بهتری می‌باشد.

 

5-نقشه های مسیریابی

در ابتدا برنامه اپل مپس یا همان اپل مپ شروع خوبی نداشت و کاربران را راضی نکرده بود. اما به مرور زمان پیشرفت چشم‌گیری را داشت. در هر دو سیستم عامل این برنامه ها به صورت یکسان کار می‌کنند. و از ویژگی های مشابهی برخوردارند. و به کاربران این امکان را می‌دهند که بتوانند به صورت آفلاین (بدون نیاز به اینترنت) از آن‌ها استفاده کنند.

فقط باید این نکته را در نظر داشت که برای استفاده آفلاین از این برنامه ها، آن‌ها را به صورت دانلود شده در گوشی موبایل داشته باشیم. هردوی این برنامه ها به خوبی کار می‌کنند و کاربر را به مقصدی که می‌خواهد می‌رسانند. در برنامه گوگل مپ یک ویژگی خوبی وجود دارد. و این است که مسیر دوچرخه‌سواری را برای کاربر نمایش می‌دهد و این ویژگی منحصرا برای گوگل مپ می‌باشد.

در کل باید بگوییم گوگل مپ بی نظیر است و از ویژگی های بسیار خوبی برخوردار می‌باشد. و این نکته حائز اهمیت را نباید نادیده بگیریم که گوگل مپ نسبت به اپل مپ جزئیات بیشتری را نشان می‌دهد. اما دقت آن از مکانی به مکان دیگر کمی متفاوت است. کاربران همیشه بر حسب عادت، از گوگل مپ استفاده می‌کنند. حتی کاربران آی او اس نیز می‌توانند از گوگل مپ بر روی گوشی آیفون خود استفاده کنند.

برنامه گوگل مپ برروی گوشی های اندروید بهتر کار می‌کند چون برنامه پیش‌فرض این سیستم عامل است.

6-عمر باتری

این روزها تمام کاربران گوشی های هوشمند از باتری و نگه داری شارژ آن شکایت دارند. به دلیل عدم وجود سخت افزار های مشابه در اندروید و آی او اس، مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس از لحاظ عمر باتری و نگه داری شارژ بسیار دشوار است. گفتنی است سیستم عامل آی او اس برای کسب بیشترین میزان باتری در هر میلی‌آمپر ساعت بهینه شده است.

اما برای داشتن یک گوشی هوشمند با ظرفیت باتری بالاتر باید بگوییم که شما باید یک گوشی اندروید تهیه کنید تا بتوانید از آیفون پیشی بگیرید. هردو سیستم عامل های اندروید و آی او اس امکان مشاهده میزان باتری و تخمینی از عمر مفید آن را به کاربر نشان می‌دهند.

لازم به ذکر است که هردو سیستم عامل دارای حالت صرفه‌جویی در میزان مصرف باتری هستند. به این‌گونه که با محدود کردن عملکرد، اتصال و سایر ویژگی ‌های صرفه‌جویی در مصرف باتری کاربر می‌تواند عمر متوسط باتری خود را توسعه دهد. اما چگونگی عملکرد دقیق آن در سیستم عامل اندروید قابل تنظیم است.

در مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس در زمینه باتری، اندروید برای مدت طولانی تری در قسمت شارژ باتری از مزیت‌هایی برخوردار بود. زیرا گوشی‌های اندروید قابلیت شارژ سریع و شارژ بی‌سیم را ارائه می‌دادند. آی او اس نسل جدید گوشی های آیفون 8 به بعد را مجهز به قابیلت شارژ سریع و بی سیم مجهز کرده است.

البته شایان ذکر است که شما قادر خواهید بود تا برای برخی از مدل‌های آیفون، آداپتور شارژ سریع خریداری کنید. و این در حالی است که این نوع شارژها معمولا در جعبه گوشی‌های اندروید وجود دارند.

نتیجه گیری

در نهایت با تمام این مقایسه ها می‌توانیم دریابیم که عمر باتری گوشی های اندروید از گوشی های آی او اس بیشتر است. تقریبا اکثر گوشی‌های دارای سیستم عامل اندروید در جعبه خود دارای آداپتور شارژ سریع هستند. بنابراین در مقایسه سیستم عامل اندروید و آی او اس در زمینه باتری، گوشی های اندروید از آیفون پیشی می‌گیرد.

این ها تعدادی از ویژگی های اندروید و آی او اس بود که برای شما در این مقاله آوردیم، تا بتوانید انتخابی مناسب برای خرید گوشی داشته باشید.

مطلب مرتبط : مقایسه گوشی شیائومی می 11 با گوشی آیفون 12

نسرین بابایی
ارسال دیدگاه